طراحی فضای سبز تهران

طراحی فضای سبز تهران

طراحی فضای سبز تهران

 

نکات کلیدی در طراحی محوطه و فضای سبز در گلوکس

 

یکی از شاخه های معماری که امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است، طراحی محوطه و فضای سبز می باشد،که شامل زیر شاخه های فراوانی از طراحی ویلا و باغ ها گرفته تا طراحی بام های سبز ،بالکن ها،پاسیوها و حیاط های کوچک در خانه های امروزی می باشد.

در طراحی و اجرای محوطه و فضای سبز رعایت نکات زیر الزامی می باشد:

  • اولین و موثر ترین گام شناخت زیست بوم و شرایط آب و هوایی منطقه و متناسب با آن انتخاب پوشش گیاهی متناسب با شرایط محیطی می باشد.
  • دومین گام موثر شناخت نیاز های کاربران آن فضا و بکار گیری المان های متناسب با نیاز های فردی و فنی در طراحی محوطه مورد نظر می باشد.
  • سومین گام پیاده سازی و اجرای طرح های مورد نظر با رعایت الزامات اجرایی،توجیهات اقتصادی و بکار گیری مصالح سازگار با شرایط محیطی می باشد.

روف گاردن (بام سبز) چیست؟

با توجه به رشد و توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت نیاز به فضای سبز بیشتر از گذشته احساس می شود.نیاز به فضایی برای تمدد اعصاب و فراقت و برگذاری دورهمی ها باعث شده تا احداث باغ بر روی بام یکی از اولویتهای معماران برای فراهم کردن امکانات رفاهی ساختمان می باشد.روف گاردن (Roof Garden) یا بام سبز تکنولژی جدیدی است بر روی پشت بام‌ها و تراس‌ها اجرا می‌شود. روف گاردن در واقع خلق فضای سبز بر روی بام است؛ تا از این طریق طبیعت را در زندگی شهری دخیل کرده و از آن استفاده کنند. بنابراین به هر نوع فضای سبزی که بر روی بام ساخته شود، در اصطلاح انگلیسی روف گاردن گفته می‌شود. انواع روف گاردن شامل مجموعه‌ای از گیاهان سبز، آبنما، آلاچیق، مبلمان باغی، سایبان، محصولات کشاورزی و سایر امکانات دیگر با توجه به مساحت موجود می ‌باشد.

گلوکس مفتخر به طراحی فضای سبز در تهران و طراحی فضای سبز در کرج و طراحی فضای سبز در اندیشه و طراحی فضای سبز در شهریار به صورت حرفه ای و متمرکز پرداخته. 

نحوه اجرای روف گاردن

انتخاب مصالح

برخلاف تصور عام ساخت روف گاردن با محوطه‎‌سازی تفاوت دارد. بر خلاف محوطه‌سازی برای ساخت روف گاردن محدودیت وزن وجود دارد. این محدودیت، مهم‌ترین عاملی است که باعث می شود تا تغییرات در انتخاب مصالح و حتی نحوه اجرای آنها به وجود آید.

تقسیم وزن

تقریبا مهندسین تمام ساختمان‌‌ها ، برای وزن برف ،حدود 50 کیلو در مترمربع ، بار بر روی پشت بام محاسبه می‌نمایند . این بار محاسبه شده می تواند کمک کند تا برای اضافه وزن ناشی از ساخت روف گاردن بر ساختمان استفاده گردد. اما نکته مهم‌تر از این موضوع برنامه‌ریزی تقسیم وزن المان‌های روف گاردن در محل‌های مناسب است. چرا که باری که برای برف محاسبه شده بصورت یکنواخت در روی کل بام پیش بینی شده است. اما بار در روف گاردن در بسیاری از نقاط بصورت متمرکز می‌باشد . (ما اعتقاد داریم اطلاعات ما در خصوص تقسیم بار برای روف گاردن کم نظیر است.)

زهکشی بستر کاشت

شاید اهمیت ایزولاسیون در روف گاردن از کسی پوشیده نباشد. اما باید خاطر نشان کرد اگر اهمیت زهکشی در روف گاردن بیش از ایزولاسیون نباشد کمتر نیست .

زهکشی در روف گاردن از دو سو دارای اهمیت است. اول برای حفظ سلامت ریشه گیاهان مورد استفاده در روف گاردن. دوم برای جمع‌‌آوری و هدایت آب مازاد به لوله‌های خروجی. معمولا به دلیل در نظر نگرفتن لوله‌های جداگانه برای دفع آب‌های مازاد روف گاردن ، باید از لوله‌های آب باران کمک گرفت .

فیلترینگ

فیلترینگ در روف گاردن به عملیاتی اتلاق می‌شود که طی آن از انتقال املاح خاک به لایه‌های پایین‌تر جلوگیری می‌گردد . این عمل به واسطه قرار دادن لایه‌ای از الیاف، انجام می‌پذیرد. عدم انجام این عملیات باعث تغییر بافت خاک و مسدود شدن مسیر‌های زهکشی روف گاردن می‌شود.

آلاچیق

ساخت آلاچیق در روف گارن با ساخت آلاچیق بر‌ روی زمین تفاوت‌هایی وجود دارد. این تفاوت‌ها باید مورد توجه طراحان و مهندسان برای اجرای صحیح آلاچیق و فضای نشیمن قرار بگیرد که برخی از آنها عبارتند از:

  • محاسیه نیروی باد وارده بر آلاچیق که در روف گاردن بیشتر است
  • در اتصال استراکچر به آلاچیق محدودیت وجود دارد که در طراحی سازه و نحوه اجرا تاثیر گذار است

ایزولاسیون

ایزولاسیون در روف گاردن یکی از مهم‌ترین بخش‌ها است؛ که در واقع مرزی است برای عبور و عدم‌ عبور.

مراحل اجرای انواع روف گاردن

مراحل مختلف پروژه از صفر تا صد شامل بازدید، برداشت، طراحی، تولید و اجرای پروژه روف گاردن به شرح زیر می‌باشد:

مرحله اول: طرح مسئله و بازدید از وضع موجود بام

مشاوران گلوکس با هماهنگی و درخواست کارفرما به محل پروژه رفته و ضمن بازدید از فضا و برداشت اطلاعات دقیق از محل مورد نظر، نظرات و سلایق کارفرما را برای چگونگی انجام کار و طراحی و اجرای هرچه بهتر محیط در نظر می‌گیرند.

مرحله دوم: طراحی روف گاردن و ارائه طرح

در طراحی روف گاردن نکاتی همچون پوشش بخش تاسیسات ساختمان توسط کاور ترمو وود و یا دیوار سبز، اجرای آلاچیق و یا پرگولا جهت استفاده به عنوان فضای نشیمن، ایجاد فضای سبز و آبنما جهت تلطیف محیط، استفاده از فلاورباکس های چوبی در سایزها و اشکال متنوع جهت کاشت انواع گل، بوته و درختچه مورد توجه قرار می‌گیرد.

مرحله سوم: اجرای انواع روف گاردن، آبیاری اتوماتیک و کاشت گیاهان

پس از تایید طرح نهایی توسط کارفرما، اقلام پیش‌بینی شده جهت ساخت و اجرای روف گاردن در کارگاه تولیدی ما، ساخته و به محل پروژه ارسال می‌گردد. اجرای آلاچیق، دیوارهای سبز، مسیرها و کف سازی توسط ترمو وود، چوب پلاست، چمن مصنوعی، شن‌ریزی و دیگر متریال با توجه به مقیاس کار در محل پروژه انجام گرفته و همزمان با اجرای المان‌های مورد نظر، نورپردازی فضا نیز طبق طراحی صورت گرفته اجرا می‌شود. پس از اتمام کار اجرای باغچه‌ها، آلاچیق و … ، آبیاری اتوماتیک به همراه مه پاش جهت آبیاری گیاهان به صورت مشخص و حفظ رطوبت محیط، توسط تیم تاسیسات کتیبه نگار در محل اجرا می‌گردد تا محیط جهت کاشت گیاهان آماده گردد. در نهایت تنوع گیاهی در روف گاردن به همراه طراحی مناسب فضایی دلچسب و مطبوع را به وجود می‌آورد.

گلوکس طراحی فضای سبز در تهران شامل طراحی فضای سبز در اندیشه و طراحی فضای سبز در شهریار را به طور حرفه ای سفارش می پذیرد چرا که گلوکس با بهره گیری از تیم حرفه ای و تحصیل کرده میتواند طراحی فضای سبز قشنگی را به مشتریان خود عرضه کند همچنین برای اطلاعات بیشتر با شماره های ما در سایت تماس بگیرید
با خیال راحت طراحی فضای سبز خود را به گلوکس بسپارید
تیم گلوکس پس از سالها تحصیل و کسب تخصص در رشته های مهندسی عمران ، کشاورزی ، معماری ، طراحی فضای سبز و گل آرایی و همچنین فعالیت و کسب تجربه های مکفی در حیطه های مختلف نظیر تولید و پرورش گیاهان زینتی ، طراحی و اجرای فضای سبز ، گل آرایی و نیز ساخت گلخانه های کوچک مقیاس تجاری در جهت پیشبرد توسعه مشاغل خانگی و کمک به امر اشتغال زایی برای مردم عزیزمون و نیز لزوم وجود یک سایت جامع برای مرتفع ساختن تمامی نیازهای علاقه مندان به گل و گیاه در سراسر ایران تصمیم گرفت تا در بستر فضای وب یک سری امکانات ویژه را برای شما عزیزان فراهم نماید.
طراحی فضای سبز در شهریار و طراحی فضای سبز در اندیشه و طراحی فضای سبز در تهران از اولیت مهم تیم گلوکس میباشد که به شما مشتریان گرامی آماده خدمت رسانی میباشد چرا که گلوکس آماده همکاری لازم با مشتریان عزیز در این حوضه میباشد

برای مشاوره در زمینه طراحی و اجرای روف گاردن با ما تماس بگیرید

021-44732765

 


طراحی فضای سبز تهران توسط گلوکس

تماس با ما
ارتباط با واتساپ